چاپ لیبل | طراحی لوگو | چاپ ست اداری | چاپ برچسب اموال | چاپ کاتالوگ | چاپ تراکت RSS

تهران، خ 15 خرداد غربی : 55152902  -  55152903

چرخه رنگ colour wheel

نمایش دایره ای شکل از طیف رنگ، چرخه رنگ کمک می کند تا ارتباط میان رنگ های گوناگون در مبانی نظری رنگ روشن شود. چرخه ی رنگ را میتوان برای هر یک از سیستم های رنگ رسم کرد.چرخه های رنگ، به عنوان راهنما برای ترکیب رنگ، مورد استفاده هنرمندان، طراحان و سایر آفرینندگان آثار هنری قرار می گیرند. بر اساس تئوری رنگ(سیستم رنگ (red-yellow-blue),RYB) سیستمی که در آموزش های هنری،طراحی و نقاشی استفاده میشود...

سیستم رنگ RYB

بر اساس تئوری رنگ(سیستم رنگ (red-yellow-blue),RYB) سیستمی که در آموزش های هنری،طراحی و نقاشی استفاده میشود، سه رنگ اصلی وجود دارد که بقیه ی رنگ ها از ترکیب این سه رنگ به وجود می آیند. به رنگ های زرد ، آبی و قرمز رنگ های اولیه می گویند، از ترکیب هر دو رنگ از این رنگ ها، رنگ های ثانویه به وجود می آیند:

  1. قرمز + زرد = نارنجی
  2. زرد + آبی = سبز
  3. آبی + قرمز = بنفش

و بالا خره دایره رنگ دایره ای است که رنگ های درجه ی سوم نیز در آن وجود دارد. یعنی از ترکیب هر دو رنگ کنار همُ رنگ دیگری به وجود می آید. همانطور که می بینید رنگ های اولیه به صورت مثلث متساوی الاضلاع در دایره قرار می گیرند. به رنگ هایی که در این دایره روبروی هم قرار می گیرند رنگ های مکمل می گویند.

مثال: مکمل رنگ زرد ، بنفش است.

و به سه رنگ کنار هم رنگهای مشابه می گویند:

مثال : سبز و زردسبز و زرد رنگهای مشابه هستند.

اینها ساده ترین حالت هایی است که می توان رنگ های هماهنگ را پیدا کرد. با این روش می توان رنگ های هماهنگ دیگری را نیز پیدا کرد.اگر داخل دایره رنگ یک مستطیل یا مربع یا مثلث متساوی الاضلاع یا مثلث متساوی الساقین رسم کنید رنگ هایی که در رأس این اشکال قرار می گیرند رنگهای هماهنگ هستند.

مثال: رنگهای زرد-نارنجی ، زرد-سبز ، قرمز-بنفش ، آبی-بنفش چهار رنگی هستند که در چهار راس(گوشه) یک مستطیل فرضی درون دایره رنگ قرار می گیرند.

 

سیستم رنگ RGB

رنگ های اصلی(اولیه) افزایشی نور هستند، که در هنگام ترکیب با یکدیگر، نور سفید را می سازند. فضای رنگ RGB یک مدل رنگی افزایشی (Additive) است برمبنای سه نور رنگی قرمز، سبز و آبی. همچنین دوربین‌های دیجیتال (عکس و ویدئو)، اسکنرها، مانیتورها و سایر نمایشگرهای دیجیتال، تلویزیون‌ها، پروژکتورهای ویدئویی و... در فضای RGB کار می‌کنند.

 

 

سیستم CMYK

فضای رنگ CMYK یک مدل رنگی کاهشی (Subtractive) است که در چاپ کاربرد دارد. حروف CMYK نشان‌دهنده‌ی چهار مرکب یا جوهر با رنگ‌های سایان (Cyan)، ماژنتا (Magenta)، زرد (Yellow) و سیاه (Black) است (بد نیست بدانید حرف K از واژه‌ی Key گرفته شده که اصطلاحی است برای تنظیم کردن پلیت‌های چاپ (Plate Alignment). چاپ افست رنگی بر اساس سه رنگ اصلی یا اولیه که عبارتند از زرد، ماژنتا و سایان که مجموعه تقریبا نامحدودی از رنگها را ایجاد میکنند بنا نهاده شده است. در این مجموعه رنگ چهارمی را نیز اضافه میکنند که رنگ مشکی است. از این روست که به روش چاپ چهار رنگ هم معروف است.

 

 

 

 

درباره ما

مائده دیزاین طراحی لوگو

طراحی لوگو برای تمام سلایق و با در نظر گرفتن تمام اصول حرفه ای ، طراحی لوگو ، آرم یا نشانه خود را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت از ما بخواهید .

آدرس :

آدرس : تهران خ 15 خرداد غربی ، ک اکبر نژاد ، شیشه گران غربی ، انتهای بن بست مشیری ، پلاک 6
تلفن تماس : 55152902  -  55152903 - 021
فکس : 89776276
تلگرام : 09198004650
ایمیل : kgpr.ir[at]gmail.com
ساعت کار : 8/30 صبح الی 5 بعد از ظهر

چاپ لیبل